Квалификацията на български учители в научния център започва през 2008 г. От 2011 г. програмата се финансира от Министерството на образованието и науката. Страната ни е петнайсетата държава членка на Европейската организация за ядрени изследвания с национална програма за обучение на преподаватели.
Нейната цел е да поддържа интереса на учители и ученици към науката.
ЦЕРН отваря вратите си и за ученици, като първата ни делегация посещава центъра през 2009 г. Инициатор на създаването на българската програма е директорът на Националната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ във Варна Свежина Димитрова. Тя разработва общинска програма за обучение на учители от морския град в ЦЕРН, която за две години прераства в национална.
Eвропейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) разполага с най-големия комплекс от ускорители в света.
Тя събира физици от цял свят, които проучват произхода на материята и силите, които я удържат. Най-големият ускорител на елементарни частици е с диаметър 27 км и се намира на 100 м под земята. В него се симулират условия, близки до тези в ранните моменти от развитието на Вселената, за да се разбере какво се е случило една стотна от наносекундата след Големия взрив.
В централната част на големия адронен колайдер се намира най-големият хладилник в света.
Той поддържа температурата от 3К, която е по-ниска от тази в дълбокия Космос. По време на симулациите протоните с максимална енергия се движат със скорост 0.999999991 от скоростта на светлината. Всеки от тях изминава 27-километровата тръба повече от 11 000 пъти в секунда. В точката на сблъсъка температурата достига до милиони градуси и надвишава температурата на най-горещите звезди.
Налягането в тръбите е десет пъти по-ниско от това на лунната повърхност.